×

Повідомлення

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Паління (4)

Понеділок, 30 березня 2015 00:00

Що міститься в димі сигарет?

Автор

Що міститься в димі сигарет?

Дим сигарет містить нікотин, смоли, у складі яких понад 4 000 хімічних речовин. Відомо, що 43 з них викликають рак. Серед них: ціанід, бензол, метиловий спирт і ацетилен (пальне, що використовується для зварювання). У димі сигарет також містяться оксид азоту, та окис вуглецю – обидва отруйні гази. Головний активний елемент сигаретного диму – нікотин, речовина, що викликає у людини сильну залежність. Ціані́ди (ціанисті метали) – солі синильної кислоти.

Нікотин– алкалоїд, який, впливаючи на центральну нервову систему, формує нікотинову залежність, яка може сформуватися навіть після першої сигарети. Кожна затяжка сигаретою поставляє в мозок невелику дозу нікотину, діючу набагато швидше, ніж, наприклад, доза героїну, яку наркоман вводить у вену. Якщо, викурюючи сигарету, ви робите двадцять затяжок, то отримуєте двадцять доз наркотику за допомогою всього однієї сигарети.Крім того, потрапляючи в організм з димом сигарети, нікотин звужує кровоносні судини, у тому числі і коронарні артерії, в результаті чого порушується кровопостачання серця. При цьому знижується і доставка кисню до серцевого м’яза. Серце хронічно голодує.

У результаті через паління може розвинутися ішемічна хвороба серця, стенокардія, передчасно підвищитися рівень холестерину в крові. Вдихання диму сигарет також сповільнює кровообіг у судинах, збільшуючи ймовірність утворення тромбів, і ушкоджує внутрішні стінки судин, сприяючи розвитку атеросклерозу.

Нікотин – одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака – від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 40 до 60 мг, або 2-3 краплі.

Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет.

Курець не гине тому, що доза вводиться поступово, не за один прийом. До того ж, частина нікотину нейтралізується формальдегідом – іншою отрутою, що міститься в тютюні. Протягом 30 років курець викурює приблизно 20 000 сигарет, або 160 кілограм тютюну, поглинаючи в середньому 800 грам нікотину. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до паління.

Синильна кислота та її солі, ціаніди,відносяться до найбільш токсичних речовин і викликають важкі отруєння. Синильна кислота (HCN) – це легка летюча рідина з характерним запахом гіркого мигдалю. Вона є вельми сильною отрутою: в кількості 0,05 грама вона вже викликає у людини смертельне отруєння.

Бензол– виділяється при згорянні сигарети, здатній привести до смерті! Якщо людський організм піддавати тривалому впливу бензолу в малих дозах, то наслідки можуть бути самими катастрофічними: саме отруєння бензолом стає причиною анемії – нестачі червоних тілець у крові, а згодом і лейкемії або раку крові.

Формальдегід– при перших невмілих затяжках отруєння формальдегідом викликає опік слизової і судомний кашель. Після першого опіку тканини рубцюються, стають грубіше і вже не так реагують на проникнення отрути всередину організму (своєрідна захисна реакція). Зрештою, після тривалого контакту від постійного рубцювання знижується кількість кисню, який потрапляє в організм (адже легені, «закриваються», захищаються і від нього в тому числі), губляться смакові відчуття, можуть початися незворотні процеси. Але і це ще далеко не повний список отрут, які містять ваші сигарети.

Метанолтакож є в списку сигаретних отрут, призводить до головного болю і загальної слабкості організму, руки стають пітливими, а пальці починають тремтіти. Хіба ви ніколи не помічали або не чули подібного роду скарги від курців зі стажем?

Ацетилен надзвичайно токсична речовина, призводить до порушення ритмів серця, аритмії, зміни артеріального тиску, набряку легенів і змінам у бронхах. А ви знаєте, чому лікарі так наполегливо радять провітрювати накурені приміщення перед сном і категорично не радять довгий час перебувати в подібному приміщенні, а обкурений одяг носити якомога менше? Бо ще одна токсична речовина виділяється – це амоній.

Амоній,який також міститься в сигаретному димі, цілком здатний проникати через неушкоджену шкіру організму і отруювати його. Крім того, в димі сигарети містяться також і інші надзвичайно небезпечні для людського організму речовини, такі як оксид азоту і чадний газ. Саме від отруєння ними гине більшість людей при пожежах. А ви дихаєте цим абсолютно добровільно! Ще й платите тютюновим компаніям за свої зруйновані легені!

Смоли– потрапляючи з димом сигарет в організм, осідають в легенях, викликаючи подразнення дихальних шляхів, які є основною причиною раку легенів (90 % випадків раку легенів пов’язано з палінням). Саме тому у курців частіше і важче протікають напади астми. Сигаретний дим провокує виникнення гострих респіраторних захворювань, так званого хронічного бронхіту курця, емфіземи легень.

Чадний газ або оксид вуглецю– це безбарвна газоподібна речовина, що присутня у високих концентраціях в сигаретному димі. Його спроможність з’єднуватися із гемоглобіном крові у 200 разів вища, ніж у кисню, тому при палінні чадний газ починає його заміщати. У зв’язку з цим знижується спроможність крові переносити кисень, що позначається на функціонуванні всіх тканин організмуЗ часом постійна висока присутність окису вуглецю в крові веде до склерозування судин, що підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Мозок і м’язи (включаючи серцевий) не можуть діяти у повну силу без достатнього надходження кисню, і для того, щоб компенсувати його зниження, серце і легені змушені працювати з більшим навантаженням, що викликає проблеми з кровообігом. Оксид вуглецю також ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що призводить до серцевих нападів. Також чадний газ негативно впливає на роботу легень та печінки.

Понеділок, 30 березня 2015 00:00

Шкідливі звички: паління

Автор

 

Шкідливі звички: паління.

 

Ми живемо у складному світі, який постійно нас випробовує на міцність. Здорова сильна духом людина розуміє що життя це боротьба і старається переборювати труднощі.

Емоційно слабка і духовно незріла людина панікує перед проблемами, відчуває тривогу, невпевненість і тому алкоголь, наркотики а також тютюн є універсальними засобами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову систему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, причому фальшиві.

Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від нікотину внесено у Міжнародну класифікацію хвороб.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у світі не менше 1,1 мільярду людей, які палять – це приблизно одна третина дорослого населення планети. І все ж воно розповсюджено у всьому світі.

Щороку від хвороб, пов’язаних з тютюном, помирають чотири мільйони людей, або одна людина кожні вісім секунд.

Розвинені країни 76% тютюну завозять в Україну та інші слаборозвинені країни.

Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України:

Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої для здоровя звички.

У нашій країні після 2010 року нараховувалося більше 9,9 мільйонів курців – третина всього працездатного населення України.

Україна займає 17 місце в списку країн – лідерів за кількістю курців.

Кожен четвертий підліток в Українівикурює першу цигарку у віці 10 років.

На кожного українця припадає понад 25000 сигарет – майже 7 щоденно.

Щорічно до числа курців залучається не менше 100 000 українців. 

За офіційною статистикою, в Україні від хвороб, пов’язаних з палінням помирає 120 тисяч людей: з них більш як 10 % – пасивні курці.

Щоденно палять 45% дорослих чоловіків і 9 % дорослих жінок; серед молоді палять 45% юнаків і 35% дівчат.

Дослідження з питань паління показують, що людина, яка палить, втрачає в середньому щонайменше 13,2 роки свого життя.

Про шкідливість паління.

Паління – це властивість поведінки людини та залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріш вона контролює саму звичку. Варто лише сформуватися шкідливій звичці і вона керує людиною. Відповідно на це йде частина її грошей, її часу, її енергії. Людина втрачає самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я. Деяких це зрештою вбиває.

Чому ж людина палить? Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск збоку товаришів і бажання бути схожим на дорослих спонукає багатьох підлітків до паління. З часом цю пагубну звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє наркотичну залежність у людини, що палить.

Паління виключно шкідливо впливає на стан серцево-судинної системи. Особливо чутливі до нікотину судини серця. У результаті звуження судин після кожної сигарети може виникнути порушення кровопостачання, живлення міокарда – ішемічна хвороба серця та її важкі ускладнення.

Під час паління тютюновий дим безпосередньо діє на слизову оболонку рота і може стати причиною її запалення та раку. Аміак, що входить до складу тютюнового диму, спричиняє запалення ясен. Наявність у курців запальних процесів порожнини рота і каріозних зубів зумовлює неприємний запах із рота. Нікотин, який ковтає курець разом із слиною, подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, спричиняє її запалення, рак дихальних шляхів.

Паління негативно впливає також на функцію печінки та статеву систему. Активне паління впливає і на вітамінний обмін, у результаті чого кількість деяких вітамінів в організмі суттєво зменшується, особливо вітамін С. Дефіцит вітаміну С розвивається і у пасивних курців, а також вимивається із організму калій та кальцій.

Змінити сигарети – зберегти здоров’я?

Тютюнова промисловість щороку рекламує сигарети зі зниженим вмістом смоли і нікотину – або так звані слабкі сигарети – як можливість зменшити шкоду для здоров’я.

Однак, хоча деякі і переходять на сигарети зі зниженим вмістом смоли і нікотину, їх організм продовжує вимагати ту ж дозу нікотину, що й раніше. Тоді курці компенсують нестачу нікотину тим, що курять більше, а також роблять більш глибокі і часті затягування або курять кожну сигарету довше.

А що можна сказати про люльки і сигари? Хоча тютюнова промисловість завжди представляла їх, як символ респектабельності, їх дим не менш смертельний, ніж дим сигарет. Навіть якщо курець не втягує в себе дим люльки або сигари, ймовірність того, що у нього розвинеться рак губи, слизової оболонки рота – існує. Чи безпечний тютюн, який не палять? Він буває двох видів: нюхальний і жувальний.

Нюхальний тютюн– це порошок, зазвичай продається в баночках або мішечках. Часто його кладуть за нижню губу або щоку.

Жувальний тютюнпродається у вигляді довгих смужок, зазвичай в мішечку. Як нюхальний, так і жувальний тютюн викликають неприємний запах з рота, наліт на зубах, рак слизової оболонки рота і горла, пародонтоз, остеопороз щелеп і білі виразки в ротовій порожнині, які можуть перейти в онкологічне захворювання. Ясно, що нюхальний і жувальний тютюн – не найкраща альтернатива сигаретам.

Як допомогти близьким кинути палити.

Якщо ви не курите і знаєте, як це небезпечно, то, можливо, турбуєтеся, коли спостерігаєте, як ваші друзі і близькі продовжують палити. Як можна допомогти їм кинути палити? Бурчання, вмовляння, примус і глузування рідко увінчуються успіхом. Читати нотації теж не допоможе. Замість того, щоб кинути палити, людина може потягнутися за сигаретою, щоб заглушити душевний біль, викликану такою тактикою.

Постарайтеся зрозуміти, як непросто залишити цю звичку, і що одним це зробити легше, то іншимважче. 

Неможливо змусити курця кинути палити. Він сам повинен на це зважитися і мобілізувати всі свої внутрішні сили. Вам необхідно знайти спосіб з любовю підтримати в людині прагнення порвати з цією звичкою. Як це зробити? У зручний момент ви можете висловити людині свою любов і сказати, як вас турбує те, що він палить. Скажіть, що ви завжди готові підтримати його бажання кинути палити. Звичайно, якщо таким підходом користуватися занадто часто, він втратить свою силу і сенс. Що можна зробити, якщо близька вам людина вирішила кинути палити? Варто памятати, що відвикання може супроводжуватися дратівливістю і поганим настроєм. При цьому також можуть виникати головні болі і безсоння. Нагадайте своєму близькому, що ці симптоми всього лише тимчасові і говорять про те, що його організм звикає до нового, здорового способу життя.

Зберігайте радість і позитивний настрій. Говоріть про те, як ви раді, що він кидає курити. У період відвикання допоможіть своєму близькому уникати стресових ситуацій, які можуть призвести до зриву. А що робити, якщо зрив стався? Не варто на це занадто гостро реагувати. Проявляйте співчуття. Розглядайте цей випадок,як хороший урок для вас обох, завдяки якому наступна спроба швидше за все буде більш успішною.

Будьте мудрими та обережними, це допоможе вам зберегти здоров’я та життя!

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Мельохіної Вікторією Борисівною.

Понеділок, 30 березня 2015 00:00

Чому так важко кинути палити

Автор

Чому так важко кинути палити?

Кинути палити важко – навіть тим, хто дуже того бажає. В основному це тому, що нікотин викликає у людини сильну залежність. ВООЗ повідомляє: «Якщо порівнювати вплив на психіку різних наркотиків, то нікотин викликає більшу залежність, ніж героїн і кокаїн». На відміну від героїну і кокаїну, нікотин не викликає у людини яскраво вираженого стану сп’яніння, тому силу дії нікотину часто недооцінюють. Однак легкий стан ейфорії від куріння викликає потяг до нього, і людині хочеться випробувати це відчуття знову і знову. Нікотин дійсно впливає на настрій, дійсно заспокоює. Але почуття напруги, що знімається сигаретою, виникає в результаті тяги до самого нікотину.

Із кожних 100 курців 53 намагається кинути палити, але лише 13 це вдається. Викурюючи пачку сигарет на день рівноцінно щорічному випиванню кавової чашки нікотину.

У нікотину на гачку

Нікотинова залежність має три стадії:

перша стадія – епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи;

друга стадія – постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий, як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети;

третя стадія – постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне. Припинення паління викликає тяжкий стан, виражені зміни у нервовій системі і внутрішніх органах. Токсичне руйнування організму.

Кинути палити важко ще й тому, що куріння – поведінкова звичка. Крім того у людини виникає залежність від нікотину, у нього також виробляється звичка постійно закурювати і затягуватися. Деякі кажуть: «Треба чимось зайняти руки» або «Так швидше летить час».

Ще одна причина, чому кинути палити важко ще і те, що куріння міцно увійшло в наше повсякденне життя. Тютюнова промисловість щороку витрачає майже шість мільярдів доларів на рекламу, що створює привабливий образ курців: енергійних, здорових і розумних. Торгівля тютюном узаконена, і його можна придбати практично де завгодно. Поруч з більшістю з нас постійно хтось курить. Цього впливу світу уникнути неможливо.

На жаль, не існує таблеток, від яких пропадало б бажання курити, подібно до того, як аспірин знімає головний біль. Щоб справитися з цим нелегким завданням – кинути палити, – необхідна рішучість. Як і у випадку з тими, хто вирішив схуднути, бажаючим кинути палити потрібно довго і наполегливо прагнути до мети. Успіх залежить від самої людини, що поставила собі таку мету.

У всьому світі паління стає однією з головних причин смерті, яку можна було запобігти.

Якщо так триватиме і далі, то через 20 років паління стане основною причиною смерті та інвалідності в усьому світі, буде забирати більше життів, ніж СНІД, туберкульоз, дорожньо-транспортні пригоди, вбивства і самогубства разом узяті. Паління несе смерть.

Чому корисно кинути палити?

Тим, хто хоче жити довго і щасливо, палити не варто. Імовірність того, що завзятий курець зрештою загине від нікотину, становить 50%. Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) зазначив: «Сигарета ... підступний винахід, з неї людина отримує дозу нікотину, якої досить, щоб звикнути до нього на все життя – до тих пір, поки нікотин не вб’є курця». Отже, одна з причин, по якій варто кинути палити, полягає в тому, що тютюн загрожує життю і здоров’ю. Паління пов’язано більш ніж з 25 небезпечними захворюваннями. Так, в основному воно стає причиною серцевого нападу, інсульту, хронічного бронхіту, емфіземи і різних видів раку, особливо раку легень.

Звичайно, людина може палити роками, перш ніж у неї розвинеться будь-яке з цих захворювань. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Уявіть собі, що ви – завзятий курець. Що буде, якщо ви кинете палити? Через 20 хвилин після того, як ви викурите свою останню сигарету, ваш артеріальний тиск нормалізується. Через тиждень ваш організм повністю звільниться від нікотину. Через місяць почне проходити кашель, втома і задишка. Через пять років вірогідність того, що ви помрете від раку легенів, зменшиться на половину. Через 15 років вірогідність того, що у вас розвинеться ішемічна хвороба серця, буде такою ж, як у людини, яка ніколи не палила. 

Ще кинути палити варто тому, що сигарети дорогі. За оцінками Світового банку, щороку на лікування хвороб, безпосередньо викликаних палінням, потрібно 200 мільярдів доларів. І все ж ця цифра – ніщо в порівнянні з душевним болем і переживаннями тих, хто захворів у результаті паління. Вартість сигарет, які викурює конкретна людина, легко вирахувати. Якщо ви палите, порахуйте, скільки ви витрачаєте на сигарети щодня, помножте цю суму на 365 днів. Ви побачите, скільки грошей іде у вас на сигарети в рік. Помножте цю цифру на десять, і ви дізнаєтеся, скільки ви ще витратите на сигарети, якщо будете палити протягом наступних десяти років. Результат може вас вразити. Подумайте, на що інше ви могли б витратити таку велику суму.

П'ятниця, 27 березня 2015 00:00

Вірш про сигарету

Автор

          Мое имя – сигарета.

 

     Мое имя – сигарета.
     Я красива и сильна.
     Я знакома с целым светом,
     Очень многим я нужна

          Едким дымом проникаю
          Я в людей, чтоб их травить.
          Пусть, любезные, узнают
          Как со мною им дружить.

    Мозг и сердце я дурманю
    Молодым и старикам,
    Независимо от знаний
    Скажем прямо – слабакам.

         Я в чудесной упаковке,
         У меня полно заслуг:
         Прочитайте на коробке –
        «Стюардесса», «Ява», «Друг»

   Я особенно стараюсь
   Молодого в сети брать,
   В нем – то силы и черпаю
   Пусть покуривает брат.

          Я живу уже столетья,
          Не берут меня года,
          Вот что значит долголетье!    
          И всегда я молода!

   Я поистине бессмертна,
   Победить меня нельзя.
   Убиваю незаметно
   Вас, наивные друзья.

Відгуки

instagram

Написати нам

captcha

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com